...

ISO 56001 – Zarządzane innowacjami

Wprowadzenie do prac komitetu TC 297

Komitet ISO/TC 279 zarządzany przez AFNOR’a  jest praktycznie nieznanym w przestrzeni ogólnej komitetem technicznym , ale także w obszarze systemów zarządzania mimo, że od 5 lat w ramach swojego zakresu „… Standaryzacja terminologii, narzędzi, metod i interakcji między odpowiednimi stronami w celu umożliwienia innowacji..” publikuje standardy i przewodniki dotyczące zarządzania innowacjami. Właśnie wydano w ramach rodziny ISO 56000 standard systemu zarządzania – ISO 56001:2024 Innovation management system — Requirements (System zarządzania innowacjami — Wymagania). Te 5 lat działalności to już wydanych 10 publikacji, które dotykają bardzo istotnych zagadnień w tym zakresie, jak: Wytyczne wdrożenia zarządzania innowacjami, terminologii i definicji z zakresu zarządzania innowacjami, a także narzędzi i metod partnerstwa innowacyjnego, strategicznego zarządzania danymi wywiadowczymi, zarządzania własnością intelektualną, zarządzania możliwościami i pomysłami, pomiaru działaniami innowacyjnymi. Należą do nich takie standardy, publikacje jak:

  • ISO 56000:2020 Innovation management — Fundamentals and vocabulary
  • ISO 56001:2024 Innovation management system — Requirements
  • ISO 56002:2019 Innovation management — Innovation management system — Guidance
  • ISO 56003:2019 Innovation management — Tools and methods for innovation partnership — Guidance
  • ISO/TR 56004:2019 Innovation Management Assessment — Guidance
  • ISO 56005:2020 Innovation management — Tools and methods for intellectual property management — Guidance
  • ISO 56006:2021 Innovation management — Tools and methods for strategic intelligence management — Guidance
  • ISO 56007:2023 Innovation management — Tools and methods for managing opportunities and ideas — Guidance
  • ISO 56008:2024 Innovation management — Tools and methods for innovation operation measurements — Guidance
  • ISO/TS 56010:2023 Innovation management — Illustrative examples of ISO 56000

Jest to jeden z nielicznych komitetów, który zanim opublikował normę typu A, czyli certyfikacyjną – ISO 56001 wydała szereg norm, które mogą porządkować kluczowe aspekty zarządzania innowacyjnymi. Bardzo przemyślana strategia.

A jak sam komitet przedstawia swoją działalność, poprzez oczekiwane korzyści:

Rynkowe:

  • Zapewnienie wskazówek, w jaki sposób organizacja może zaspokoić niezaspokojone potrzeby klientów
  • Zwiększenie możliwości biznesowych i otwarcie nowych rynków
  • Prowadzą do konsekwentnego zmniejszania barier handlowych
  • Skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek
  • Zwiększenie konkurencyjności różnych organizacji
  • Odpowiedź na potrzeby zarówno krajów rozwiniętych, jak i wschodzących.

Kulturowe:

  • Rozwijanie otwartości na nowe modele i metody biznesowe
  • Promowanie rozwoju kultury innowacji z globalnym celem
  • Ułatwienie wdrażania partnerstw
  • Poprawa współpracy i komunikacji w skali globalnej
  • Wdrożenie odpowiedzialności społecznej w procesie innowacji organizacji

Organizacyjne:

  • Oszczędność kosztów i zmniejszenie ryzyka podczas wprowadzania innowacji i współpracy transgranicznej dzięki opracowaniu standardowych narzędzi
  • Zwiększenie zdolności organizacji do podejmowania decyzji: testowanie i próbowanie, szybkie niepowodzenie, zdolność do podejmowania rozsądnego ryzyka, stawianie czoła wyzwaniom i zmianom na świecie…
  • Poprawa efektywności i wydajności organizacji w zakresie tworzenia innowacji
  • Poprawa wyników procesu innowacji i przyczynienie się do monitorowania zwrotu z inwestycji poczynionych w innowacje
  • Dzielenie się globalnie akceptowanym „wspólnym językiem” zarządzania innowacjami
  • Ocena postępów organizacji oraz identyfikacja i dzielenie się dobrymi praktykami w zarządzaniu innowacjami

Zachęcamy do śledzenia dokonań tego komitetu, szczególnie w kontekście rewolucyjnych zmian związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji we wszystkich sferach naszego życia o czym krótko poniżej.

ISO 56001 Innowacje

Innowacje a ISO 56001: Wspieranie Systematycznej Kreatywności

ISO 56001, nowy standard zarządzania innowacjami, zapewnia kompleksowe ramy, które pomagają organizacjom systematycznie zarządzać procesami innowacyjnymi. Dzięki promowaniu strukturalnego podejścia do innowacji, standard ten pozwala firmom zmniejszyć niepewność, jednocześnie zwiększając ich zdolność do skutecznego wprowadzania innowacji. Jedną z największych zalet ISO 56001 jest możliwość integracji innowacji z ogólnymi celami strategicznymi organizacji. To dostosowanie pozwala firmom zwiększyć swoją konkurencyjność i zdolność do adaptacji na szybko zmieniającym się rynku. Przyjęcie ISO 56001 umożliwia lepsze zarządzanie ryzykiem związanym z innowacjami, poprawia współpracę oraz maksymalizuje wartość wynikającą z innowacyjnych produktów, usług lub procesów. Co więcej, standard wspiera tworzenie kultury innowacyjnej, promując wspólne zaangażowanie na wszystkich poziomach organizacji w dążenie do nowych możliwości i rozwiązań.

ISO 56001 Innowacje

Zarządzanie AI z ISO 42001: Odpowiedzialne Zarządzanie w Cyfrowym Świecie

Z kolei ISO 42001, standard systemu zarządzania dla sztucznej inteligencji (AI), odnosi się do wyjątkowych wyzwań stawianych przez technologie AI. W miarę jak AI staje się coraz ważniejszym elementem transformacji cyfrowej, ISO 42001 pomaga organizacjom ustanowić odpowiedzialne struktury zarządzania wokół rozwoju i wdrażania AI. Koncentrując się na kwestiach etycznych, takich jak przejrzystość, uczciwość i odpowiedzialność, standard ten zapewnia, że technologie AI są rozwijane i wykorzystywane w sposób odpowiedzialny. Pozwala firmom ograniczać ryzyko związane z systemami AI, zwłaszcza w obszarach podejmowania decyzji i prywatności danych. W połączeniu z ISO 56001 standard AI pomaga organizacjom nie tylko skutecznie zarządzać innowacjami związanymi z AI, ale także dostosować je do szerszych strategii innowacyjnych, zapewniając, że inicjatywy AI są zarówno zrównoważone, jak i zgodne z długoterminowymi celami organizacji.

Nie bez powodu połączyliśmy temat ISO 56001 z ISO 42001, ale obiecujemy że do tego tematu powrócimy, gdyż czas zmian które generuje sztuczna inteligencja można wspierać szeregu narzędziami także organizacyjnymi, w tym systemami zarządzania niemalże dopasowanymi do obecnych i przyszłych potrzeb dojrzałego biznesu. Może dlatego certyfikacja ISO 56001 z ISO 42001 – razem czy osobno, będzie szansą na efektywne wykorzystanie standardów do budowy kluczowych elementów przewagi konkurencyjnej w ramach obecnych kultur organizacyjnych.

Zapraszamy do współpracy i do kontaktu
Zespół  Centre of Excellence & QSCert

Bibliografia:

  1. https://committee.iso.org/home/tc279
  2. ISO 56001:2024 Innovation management system — Requirements, https://www.iso.org/standard/79278.html?browse=tc
Scroll to Top