Czym jest MSUES?
Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno – Szkoleniowych (Pobierz przewodnik) – to innowacyjne narzędzie zapewniania jakości kształcenia w województwie Małopolskim. Zawierają one 20 standardów, odnoszących się do 4 obszarów. Te obszary to usługi edukacyjno-szkoleniowej, kompetencji kadry szkoleniowej, infrastruktury, organizacji i obsługi klienta oraz zarządzania jakością usług szkoleniowych.
Jakie korzyści daje MSUES Instytucji Szkoleniowej?
Funkcjonowanie Instytucji Szkoleniowej (IS) zgodnie z MSUES, potwierdzone audytem zewnętrznym świadczonym przez Centre of Excellence Sp. z o.o. (w dalszej częśći CoE) to gwarancja jakości tych usług. CoE to podmiot uprawniony przez WUP w Krakowie, dzięki któremu można uzyskać znak jakości, będący własnością Województwa Małopolskiego. Znak ten uprawnia do oferowania szkoleń w ramach systemu podmiotowego finansowania kształcenia
Warunki, na jakich Instytucja Szkoleniowa może otrzymać znak jakości MSUES oraz korzystać z prawa do używania tego znaku są określone w dwóch dokumentach (linki):
Więcej szczegółowych informacji w Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Dla kogo jest ten standard?
Aby Instytucja Szkoleniowa mogła ubiegać się o przyznanie znaku MSUES, powinny zostać spełnione trzy warunki łącznie:
- Siedziba działalności na terenie województwa Małopolskiego, ale także spoza Małopolski po warunkiem świadczenia w ostatnim czasie usług dla naszego regionu bądź jeśli posiadają ofertę w BUR skierowaną dla Małopolski .
- Funkcjonowanie zgodnie z MSUES przez okres minimum 3 miesięcy.
- Zrealizowanie zgodnie z MSUES minimum 6 usług edukacyjno-szkoleniowych.
Jak przebiega proces weryfikacji Instytucji Szkoleniowej?
Proces weryfikacji zgodności z Małopolskimi Standardami Usług Edukacyjno-Szkoleniowych i przyznawania znaku składa się z 4 etapów.
Dla kogo jest ten standard?
CoE jest podmiotem uprawnionym do świadczenia usług audytu zewnętrznego na zgodność ze standardem MSUES dla Instytucji Szkoleniowych w województwie Małopolskim. Uprawnienia te zostały nadane przez WUP w Krakowie w wyniku pozytywnej weryfikacji naszej organizacji oraz przejściu odpowiedniego szkolenia przez zespół audytorów.
Jaki jest cel audytu?
Audyt zewnętrzny prowadzony przez naszych audytorów ma na celu uzyskanie obiektywnej i niezależnej oceny jakości usług edukacyjno–szkoleniowych świadczonych przez Instytucję Szkoleniową. Kryterium audytu to wymagania zdefiniowane w standardzie MSUES.
Efektem audytu będzie Raport zawierający treści o:
- Poziomie spełniania poszczególnych wymagań MSUES (20 standardów, odnoszących się do 4 obszarów)
- Rekomendacjach (opinii) pozwalających na usprawnienie funkcjonowania instytucji szkoleniowej poprzez: wskazanie najmocniejszych stron instytucji – niezależnie od tego czy wiążą się ze spełnianiem standardu, czy nie; - wskazanie najważniejszych obszarów do rozwoju na bazie standardów;
- Zaleceniach działań dostosowujących (w przypadku braku zgodności z MSUES);
- Opinii o działalności Instytucji Szkoleniowej w zgodzie/lub niezgodnie z wymaganym standardem oraz zasadności lub braku zasadności przyznania prawa do posługiwania się znakiem jakości MSUES.
Jak pracujemy ?
Audyty są prowadzone w oparciu o Standardy IIA, wytyczne WUP w Krakowie oraz wewnętrzne procedury zapewniania jakości Centre of Excellence Sp. z o.o. Wszyscy członkowie zespołu audytorskiego posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze usług audytorskich i doradztwa organizacyjnego.
Standard MSUES vs. ISO 9001
Standard MSUES podlega takiemu samemu rozwojowi uwzględniającemu potrzeby i oczekiwania zainteresowanych stron jak standardy ISO – np. ISO 9001. Zakresem usług zrównał się on także ze standardem forsowanym przez PIFS (Polską Izbę Firm Szkoleniowych) – SUS 2.0. Oba standardy stanowią możliwość rejestracji firm szkoleniowych w BUR (Bazie Usług Rozwojowych). Każdy ze standardów wymaga jednak aby był sprawdzony w ramach audytów zewnętrznych. Każdy kto przeczyta oba lokalne standardy – MSUES oraz SUS szybko zauważy korzyść na rzecz tego pierwszego. Ale do Ciebie pozostaje decyzja co wybierasz.
Natomaist ilekroć próbuje się porównać standard systemu zarządzania np. ISO 9001 do standardu MSUES, czy też do SUS – zachęcam do kontaktu z nami. Mimo, że posiadamy kompetencje do certyfikacji wielu standardów odnoszących się do tego typu usług – w tym MSUES, staramy się wyjaśnić wzajemne pozycjonowanie standardów. Dlatego pokazujemy to w zależności od korzyści krótkoterminowych i długoterminowych. Odpowiadając bardzo krótko na temat wzajemnych powiązań standardów, jako audytor z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że standard MSUES jest częścią standardu ISO. Nie jest on jednak oparty na podejściu procesowym, albowiem jest wycinkiem wymagań doprecyzowanych w kontekście specyfiki usług edukacyjno-szkoleniowych i doradczych – tj. realizacji, kompetencji, analizy potrzeb, etc. Dużo wymagań standardu MSUES odnosi się do art. 8 ISO 9001 – w zakresie realizacji, oraz do art. 7 – w zakresie kompetencji i infrastruktury. To takie główne podobieństwa.
Definicje usług rozwojowych przedstawionych w opisie precyzyjnie określają ich zakres. Standard MUSES jest dużo łatwiejszym do przyswojenia i wdrożenia niż standard ISO, nie wymaga nawet wsparcia konsultanta. Natomiast jest jak najbardziej możliwe aby zrealizować audyt łączony – standard systemu zarządzania ISO 9001 ze standardem MSUES, gdyż dowody obiektywne zbierane na audycie odpowiadają tożsamym wymaganiom obu standardom, co skraca czas audytów realizowanych niezależnie.
Wsparcie dla Instytucji Szkoleniowej na etapie 2 zapewnia:
Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia
pok. 102, I piętro
Zapraszamy do współpracy Zespół Centre of Excellence
“Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”
Peter F. Drucker