Konferencja Data Center

Na przestrzeni pół roku dwukrotnie mieliśmy możliwość uczestnictwa w konferencji dedykowanej Centrom Przetwarzania Danych, czyli Data Center. Zwykle ten temat przy okazji konferencji z obszaru IT gdzieś gubi się w tematykach konferencji, tak jakby nie był tak istotnym. Pojawia się zazwyczaj w mediach jako sytuacje awaryjne (disaster recovery), także od czasu do czasu w przypadku technologii cloud’owych, i w zasadzie to wszystko. Bardzo mało podejmuje się tematyki przeniesienia własnej serwerowni do kolokacji, a także tematów standardów Data Center. Konferencja z września 2020 roku, jak również ta z 20 stycznia 2021 roku, wzięła w części merytorycznej programu ten temat na tapetę i chociażby za to należy się organizatorom uznanie. Co prawda wspomina się przy okazji określania czynników wyboru kolokacji tematów standardów zarządzania w DC, które świadczą usługi kolokacji, jednakże nie jest to element krytyczny. Dotyczy to zarówno standardu ISO 27001, czy też ISO 22301 – dwóch najbardziej rozpoznawalnych i oczekiwanych standardów z rodziny ISO, które można spotkać w przypadku Data Center. Konferencja została zorganizowana przez Konferencje KSI jako wydarzenie online, zgromadziło kilkudziesięciu uczestników.

O systemach zarządzania dla DC napiszemy może przy innej okazji, gdyż sami uczestniczyliśmy w projekcie wdrożenia 8 standardów, jest wiec o czym napisać. Natomiast w tym krótki felietonie warto wskazać w programie konferencji 2 z 6 prelekcji, które wpisywały się z jednej strony w nasze oczekiwania, z drugiej zaś w oczekiwania firm świadczących usługi DC. Pierwszym tematem było wieczne pytanie w prelekcji Grzegorz Bernatek z firmy Audytel: Własna serwerownia czy outsourcing?

  • Koszty i ryzyka obu podejść, jak racjonalnie podjąć decyzję?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy?
  • Przegląd polskich dostawców datacenter AD 2020

Ciekawe przedstawienie tematu bezpieczne DC w ujęciu parametrów, jak: dostępność z 4 klasami, dystrybucja energii wg EN 50600-2-2, zapewnienie parametrów środowiskowych wg EN 50600-2-3, okablowanie telekomunikacyjne wg 50600-2-4, oraz identyfikacja głównych ryzyk dla własnej i obcej serwerowni stanowiły główne wartości tej prezentacji.
A drugim tematem było zagadnienie techniczne – Niezawodne i idealnie dopasowane zasilanie do Data Center. Najnowsze trendy w systemach UPS w przekazie Tomasz Wojda, Business Development Managera HUAWEI Polska. Obie prezentacje dostępne na życzenie. 

Pozostałe tematy jako, że sponsorowane nie zostały zbyt dobrze rozłożone w czasie, co dawało poczucie rywalizacji – „my robimy to tak, a tamci inaczej”. Ale taki to już jest przywilej sponsorów. Widać, że nikt nie pokusił się o patrzenie na tematykę z punktu widzenia odbioru i potrzeb uczestników. Mocno się zastanowimy nim kolejny raz wybierzemy się na tą konferencję. 

Zespół Centre of Excellence

Przewiń do góry