...

Certyfikacja ISO 37001 System antykorupcyjny

Certyfikacja ISO 37001

Certyfikacja ISO 37001, to niezależna ocena rozwiązań antykorupcyjnych w nowoczesnej organizacji - wiedziałeś o tym?

Certyfikacja ISO 37001 (ABMS) to zwieńczenie działań organizacji, która skutecznie wdrożyła politykę antykorupcyjną i rozwiązania operacyjne (organizacyjne) z nią związane. Często stanowi ona element całościowego systemu przeciwdziałania nadużyciom oraz korupcji w organizacji i jest elementem systemu compliance. Korzyść  zewnętrzna to często główna przesłanka jej wdrożenia a potem certyfikacji, bo zazwyczaj w taki sposób możesz potwierdzić zewnętrznie jej skuteczność. Certyfikacja ISO 37001 zapewnia rozliczalność wymagania klienta odnoszącego się do potwierdzenia wdrożenia i funkcjonowania systemu antykorupcyjnego, dlatego często staje się oczekiwaniem zamawiającego. 

Reputacja jest dzisiaj tak samo ważnym aktywem jak i inne wartości firmy, szczególnie ważnym dla firm notowanych na giełdzie . Chociaż certyfikat ISO 37001 jest jeszcze novum na rynku, to nie widać otwartości branż narażonych na nią, czy też postrzeganych jako obarczonych ryzykiem korupcyjnym na jego zainteresowanie. 

37001

Jakie są powiązania standardu ISO 37001?

Staramy się pomagać Państwu przy tworzenie kultury systemów antykorupcyjnych w Polsce. Dzięki temu dajemy Państwu możliwość poznania wielu wątków tego standardu, a także naszego podejścia.

Mimo, że nie mamy w naszym systemie prawnym prawodawstwa, które by wzmacniały potrzebę wdrożenia systemu antykorupcyjnego samodzielnie, to temat ten wpisuje się także w zagadnienia CSR. Czasami łączy się go z przeciwdziałaniem nadużyciom, ale należy pamiętać, że tym samym wykracza się poza zakres systemu. Widać też już pierwsze przymiarki pod kątem antykorupcji w prawodawstwie polskim. Co prawda utknęły w RCL tematy „jawności życia publicznego” oraz „odpowiedzialność podmiotów zbiorowych”, jednakże jest to tylko kwestia czasu. Te działania to także potrzeba dostosowania rozwiązań prawnych do wymagań UE.

Warto jednak wspomnieć, że dyrektywa unijna o ochronie osób zgłaszających naruszenia oraz potrzeba jej implementacji do polskiego prawodawstwa, oraz wydane normy  ISO w komitecie ISO/TC 309 mocno będą akcentować zasadność wdrożenia takich rozwiązań. Warto tu wspomnieć trzy normy ze wspomnianego komitetu, gdyż stanowią one wspólnie tematykę compliance, ale też wzajemnie się wspierają:

  • ISO 37000:2021 – Governance of organizations — Guidance
  • ISO 37002:2021 – Whistleblowing management systems — Guidelines
  • ISO 37301:2021 – Compliance management systems — Requirements with guidance for use
  • ISO 37004:2023 – Governance of organizations — Governance maturity model — Guidance,
  • ISO/TS 37008:2023 – Internal investigations of organizations — Guidance,

Norma ISO 37301 jest także normą typu A, a więc certyfikacyjną. Jednakże dla niniejszego tematu wielkim wsparciem może być norma ISO 37002, która jest sub-systemem dla ABMS dostarczając całej wiedzy na temat zorganizowania systemu zgłaszania nieprawidłowości. Kiedyś przy okazji certyfikacji ABMS 10500 taką rolę pełnił PAS 1998. Obecnie certyfikat ISO 37001 jest póki co jedynym dostępnym certyfikatem z rodziny compliance, ale też b. mało popularnym w krajach europejskich. W Peru jest wymaganiem prawnym w przetargach publicznych.

Dlaczego warto wzmocnić kulturę organizacyjną o elementy etyczne ujęte w ISO 37001 ?

Jeżeli chcesz coś zmienić w obszarze etycznym zacznij od siebie – tak mówi się w starym porzekadle. Efektywne wdrożenie systemu pomaga uzyskać pewność, że osoby pracujące w imieniu i na rzecz firmy w łańcuchu dostaw działają uczciwie. A łańcuch dostaw generuje duże ryzyko reputacyjne dla Ciebie. Dlatego ma także swoje wymagania (due dilligence) w standardzie ISO 37001. Ale zmniejszenie ryzyka to nie jego eliminacja. Wewnętrznie sformalizowany ABMS pokazuje etyczne przywództwo. To w istotny sposób wpływa na  zaangażowanie i postawę pracowników oraz partnerów biznesowych.

Pamiętaj aby w systemie antykorupcyjnym przeprowadzić analizę ryzyka z udziałem kluczowych interesariuszy, osób decyzyjnych. Zbuduj możliwe scenariusze działania na wypadek zdarzeń korupcyjnych. Zadbaj aby Twoja reputacja nie została zniweczona przez nawet jeden incydent. Nie zapomnij o ochronie sygnalistów. Daj ponieść się wyzwaniu – certyfikacji ISO 37001, aby utrwalić swoje podejście do tematów etycznych w firmie. Temat ten możesz dedykować osobom z PR lub CSR’u, od systemów zarządzania, czy też powierzyć służbom compliance. Wyborów jest wiele, ale ważnym elementem wdrożenia ABMS’a będzie zapewnienie jego spójności z istniejącymi regulacjami wewnętrznymi. Do tej pory większość systemów była mocno osadzona w procesach, a ten system bliżej plasuje się w zarządzaniu strategicznym, tam gdzie kluczowym ryzykiem jest reputacja.

Jeżeli chcesz coś wiecej wiedzieć na temat systemu korupcyjnego, proszę zajrzyj na nasz blog. Tam publikujemy wiele artykułów naszych audytorów, a poniżej linki tylko do niektórych z nich:

Nigdzie nie znajdziesz więcej podobnej tematyki. Pieczę nad tym pełni nasz Compliance Officer. Zapraszamy na naszego bloga, na którym publikujemy różne ciekawości, nowinki ze świata standaryzacji, ale nie tylko.

ISO 37001 Certyfikacja

Po co jest akredytacja ISO 37001?

Certyfikacja  ISO 37001 wykonywana jest jako usługa akredytowana. Dzięki temu Klient ma gwarancję jej rzetelności i wiarygodności, a certyfikat staje się uznawalny i rozpoznawalny w przestrzeni biznesowej. Audytorami naszymi są osoby posiadające certyfikaty Compliance Managera oraz Risk Mangera. Pozwala to im lepiej zrozumieć kontekst prawny organizacji w połączeniu z procesami biznesowymi, ryzykami operacyjnymi i strategicznymi. Dzięki temu mogą dostarczyć klientowi usługę na odpowiednim poziomie. Tak tworzą wartość dodaną.

Zobacz na stronie CBA wiele praktycznych wskazówek, przykładów jak zabezpieczyć swoją organizację, przed praktykami korupcyjnymi.

QSCert od ponad 8 lat certyfikuje systemy antykorupcyjne – poprzednio wg BS 10500, obecnie zgodnie z ISO 37001. Usługa jest akredytowana przez SNAS. Pod nadzorem QSCert jest już blisko 600 certyfikatów na całym świecie (stan na 15.03.2023). Pobierz nasz flyer ISO 37001  korupcji. Certyfikat ISO 37001 będzie dla rynku oznaką uczciwości i wiarygodności prowadzonego biznesu. Jeżeli ktoś mówi, że wystarczy wdrożyć system bez potrzeby certyfikacji, to jest to najlepszy przykład źle wydanych pieniędzy. To tak jak uczyć się do matury, ale jej nie zdawać. Takie podejście jest przesłanką do dewaluacji systemu już na początku jego wprowadzenia. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to pozostajemy w oczekiwaniu na kontakt.

Zapraszamy do współpracy i kontaktu
Zespół Centre of Excellence & QSCert

Bibliografia:

  1. ISO 37001:2016 Anti-bribery management systems. Requirements with guidance for use – https://www.iso.org/standard/65034.html

Nie zwlekaj, czekamy na Ciebie

Życiowo i w przyjazny sposób o ISO 37001

“Jedyną stałą rzeczą w życiu jet zmiana”

Peter F. Drucker

Scroll to Top